est | eng | rus

Looduskivist teed, platsid ja rajatised

Eestimaa iluaedades on enim kasutust leidnud kodumaised paekivi ja maakivi ning mujalt sissetoodud looduskividest kvartsiit ja graniit.

Teostame erinevaid looduskivitöidlooduskivitrepp

  • Paekivist platside, jalgteede, rinnatiste ja müüride rajamine
  •  Munakiviteede ja platside rajamine
  • Kvartsiidi paigaldamine betoonile, kuivbetoonile või killustik-liiva alusele
  • Looduskivist pinkide ehitamine                                   
  • Täringukivist platside ja teede rajamine
  • Graniidi- ja paesõelmetest platside ja teede rajamineaiapink, kvartsiit
  • Killustikumurust autoparklate rajamine
  • Suurte maakivide transport ja paigaldamine

 

Abiks kivitööde planeerijale

Paekivi on hõlpsasti töödeldav ning tema eeliseks on materjali ning paigalduse soodsam hind võrrelduna graniidi või kvartsiidiga. Paekivi sobib nii modernse, klassikalise kui ka taluarhitektuuri juurde. Sõltuvalt stiilist  valitakse materjali tüüp ja paigaldamise viis (vabakujuline vuuk, kokkulõigatud vuuk või muruvuuk, vabakujulised või mõõtulõigatud, loodusliku või lihvitud pinnaga plaadid). Valida saab kas sinakama, hallikama või kollakama tooniga materjali vahel.                                                                                                         

Paekiviplaatide valimine

Õigetest kihtidest kaevandatud paekiviplaadid on vastupidavad, paekivist kuivmüürseevastu pindmisest kihist võetud ja sageli “kusagilt soodsalt või tasuta saadud” kivi kipub murenema juba peale esimest talve.

Autotee jaoks tuleks valida minimaalselt 7 cm paksune materjal, jalgtee puhul piisab 5 cm paksusest kivist.

Madalate müüride ja rinnatiste puhul valitakse paeplaadi paksus vastavalt sellele, millist visuaalset tulemust soovitakse saavutada. Kihilisema rajatise saamiseks (pildil) valitakse õhemad, 3-5cm paksused plaadid, jämedakoelisema tarbeks 7-10cm paksune materjal. Huvitava tulemuse saab, kui omavahel kombineerida kollakamat ja sinakamat paekivi.

Äärekivi – paigaldada või mitte?                                                      
Äärekivi annab kahtlemata teele või platsile vajaliku stabiilsuse,täringukivitee kuid kujundusse ei ole vahel võimalik sobitada  nt betoonist äärekivi ja paekivi kombinatsiooni. Täringukivi võib maha panna nii äärekiviga kui ilma. Ilma äärekivita rajatakse looklevad teed, sirge servaga aiatee või autode parkimisala serva võib paigaldada graniidist äärekivi, mida on saada erinevas mõõdus. Hind on suhteliselt kõrge, kuid õige paigalduse korral näeb ilus välja ja kestab aastakümneid.

Äärekivi asemel saab teeservale toeks paigaldada betoonpadja. Betoonpadi maskeeritakse mullaga. Kui niisugune teerada lookleb murus, siis kipub tee servades olev muru aga kuval ajal eriti kiiresti ära kõrbema, kuna betoonpadja peal olev mullakiht on õhuke. Probleemi vältimiseks tuleks teerada põuaajal kasta või planeerida teeraja servadesse istutusalad.